27.Burk.tartó rögz.

horizontal rule

14.Ajtó 15.Metszö pont 16.Ajtókeret 17.C elem metsz. 18.Ablakok 19.Felezö pontok 20.Tükrözés 21.Falvázoszlopok 22.Egyedül 23.Falmerevítök 24.Nyom.h.tetöm. 25.Nyom.tetömer. 26.Körac. tetömer. 27.Burk.tartó rögz.

Elöszó Köszönet 0.Jó tudni I. Fájlmüveletek II.Háló, nézetek III.Elemlehelyezés III.Eleml.folytatás IV.Burkolatok V.Rajzok, listák Tartalom

horizontal rule

 

27. Burkolattartó rögzítése

    A burkolattartó elemek oszlophoz való rögzítését, egy (számomra) érdekes módszerrel oldd meg. Válaszd a Grafische Auswahl (Grafikus kiválasztás) ikont, aztán a Dach/Wandaufbau (tető/falfelépítmény) főcsoport crie típusát.

    Ezt az ablakot úgy is előhozhatod, hogy először a főmenü Konstrukció/KNN <…> pontját választod, majd jobb egérgomb a rajzterületen, és a megjelenő ablakban a [Kapcsolattípus] -ra kattintva a megjelenő listából a CRIE-t választod.

    Sajnos ehhez a típushoz egyelőre még nem készítették el a grafikus adatbeviteli képet (felül a [Grafikus beállítás] mellett az olvasható, hogy noch nicht implementiert (még nem létezik)); de azért ki lehet találni, hogy melyik érték megváltoztatása, milyen következményeket von maga után.

    Most attól függően, hogy mennyi időd van, készítsd el a kapcsolatokat.

bulletEgyrészt lehetőséged van az összes kapcsolatot alapbeállítással elkészítened, de ha ezt választod, akkor is fusd át a következő sorokat, hasznos információkhoz juthatsz.

    Ebben az esetben alapbeállítással, az [OK] választása után, a felső sor jobb oldalán megjelenő utasításoknak megfelelően járj el. Jelölje ki a főtartót!, azaz az oszlopot, majd Jelölje ki a 1 melléktartót!, ami pedig a burkolattartó elem. Sorra kattintsd meg őket. Főtartóból, azaz oszlopból egyszerre csak egyet lehet kijelölni, melléktartóból, azaz a burkolattartó elemből azonban többet is. De egyszerre csak azonos állású melléktartót jelölj ki, különben a Bocad sajnos elrontja a csomópont kialakítását. (Nem veszi figyelembe, hogy az egyik C elem lefelé, a másik ezzel ellentétben felfelé néz.)

    Mivel a beállítások között sok az <Automatik> így pl. a sarki csomópont típusában is különbözni fog egy átlagos közbülső rögzítési típustól.

bulletMásrészt lehetőséged van a kapcsolatok "fél automatikus" elkészítésére.

    Ebben az esetben jóval több időt kell rászánnod a kapcsolatok kialakítására, de ha hosszú távon foglalkozni akarsz a Bocaddel, mindenféle képen szakíts rá időt.

    A csomópontok képzését ne bízd hát a „Bocad fantáziájára”, hanem érvényesítsd a saját elképzeléseidet is! Célszerű megfelelően beállítani ezt a csomópont típust, mert ezek után az összes oszlop-burkolattartó kapcsolatot ennek a segítségével készítheted el. Ha tehát egyszer beállítod a típust, utána már csak az oszlopokat, és a burkolattartókat kell kijelölgetned, s a teljes kapcsolat automatikusan készül majd. (Nem kell egyesével a segédelemeket lehelyezni, hegeszteni, csavarozni, hanem mindez majd egy lépésben történik.)

    Először tehát próba képen alapbeállítással készítsd el az egyik kapcsolatot. Az [OK] választása után figyeld a felső sor jobb oldalát. Jelölje ki a főtartót!, azaz az oszlopot, majd Jelölje ki a 1 melléktartót!, ami pedig a burkolattartó elem. Sorra kattintsd meg őket. Nézd meg több nézetből is, hogy milyen érdekes ez a kapcsolat. A megértéséhez kapcsold be a csavarok, ill. a varratok nézetét is. Most már tudod, mire számíthatsz. Még ne töröld le a kapcsolatot, először próbálj ki még egy-két további variációt, és majd utána egyszerre töröld le a feleslegeseket.

    Hozd elő újra a kapcsolat beállító ablakát. Most meg kellene változtatni egy-két dolgot. Ebben segítségedre van a [àSúgó]. Az ablakban (felül) erre a gombra kattintva a beállítási lehetőségek teljes magyarázatát láthatod. Ez sajnos csak németül olvasható, de ha tudsz egy kicsit németül könnyű dolgod lesz vele.

Burkolattartó rögzítése

    Mindjárt az elején az LPROF beállítással lehet magát a csomópont típusát kiválasztani. Az alapbeállítás értéke -1, ez L profil nélkül rögzíti az elemeket. Ha az LPROF értékét 3-ra változtatod, akkor a Bocad olyan kapcsolatot készít, melynek során a rögzítés egy L profilú elemmel történik, és az L profil a gerendához csavarozva, a burkolattartóhoz pedig egy segédelemmel lesz rögzítve. Változtasd meg ezt az értéket tehát 3-ra, és készíts el így is egy kapcsolatot.

    Nyugodtan változtathatod az értékeket, mert az [Originaldatei laden] (eredeti fájl beolvasása) választással bármikor visszaállíthatod az eredeti beállításokat.

    Az így elkészített kapcsolat lesz a megfelelő, de az oldalnézetből láthatod, hogy túl nagy az automatikusan készülő rögzítő L elem. A PROFW értékét <Automatik>-ról (automatikus) változtasd át L140*15-re. Készítsd el ismét a kapcsolatot.

    Ezeket a beállításokat a [Menteni]-vel mentsd el burkrogzito név alatt. Először töröld le a próbaképpen elkészített rögzítéseket (elemcsoport törlése), majd készítsd el az összes oszlop-burkolattartó kapcsolatot.

    Főtartóból, azaz oszlopból egyszerre csak egyet lehet kijelölni, melléktartóból, azaz a burkolattartó elemből azonban többet is. De egyszerre csak azonos állású melléktartót jelölj ki, különben a Bocad sajnos elrontja a csomópont kialakítását. (Nem veszi figyelembe, hogy az egyik C elem lefelé, a másik ezzel ellentétben felfelé néz.) Aztán természetesen az összes oszlop-burkolattartó kapcsolatot készítsd el ezzel a módszerrel. Nem kell újra a kapcsolat típusát kiválasztanod, csak az utasításoknak megfelelően (felső sor jobb oldala) felváltva az oszlopokat, a burkolattartókat, meg az <Enter>-t kattingatni.

 

Zurück

 

horizontal rule

      Dr. Hegedűs Krisztián     
H-6000 Kecskemét, Hegedűs köz 2.     Tel: +36 (20) 911 - 4452
Honlap: www.HegeNet.hu